26 Ağustos 2007

Toygun Orbay1956 yılında İstanbul’da doğdu. Ankara Fen Lisesi (1973) ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni (1979) bitirdi. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroşirürji (Beyin-Sinir Omurilik Cerrahisi) Anabilim Dalı’nda Profesör olarak sürdürdüğü görevinden 2007 yılında kendi isteği ile ayrıldı. Halen Ankara Güven Hastanesi Nöroşirürji Bölüm Başkanı olarak çalışmaktadır.

Bugüne dek on iki kişisel resim sergisi açmış olan Toygun Orbay’ın yazdığı “Mat”, “Yirmibironbeş Treni” ve “Şerefine İnsanoğlu” başlıklı tiyatro oyunları, Ankara, İstanbul ve İzmir Devlet Tiyatroları tarafından sahnelenmiştir (2001-2002, 2004-2005 ve 2008-2009 sezonları). “Mat”, Amerika Birleşik Devletlerinde de sahneye konmuş (Loose Ends Ltd. Little Theater, Auburn, New York, 2004) ve satranç oyuncusunu canlandıran Marc Bruzee, New York Tiyatrolar Birliği’nin “Mükemmel Oyunculuk-2004” ödülünü kazanmıştır. Ayrıca, “Yirmibironbeş Treni” Girne’de (GİBETSU, 2007), “Şerefine İnsanoğlu” ise Lefkoşa (GİBETSU 2006) ve İstanbul’da (İstanbul Drama Topluluğu, 2009) tarafından sahnelenmiştir.Zor bir meslektir, hekimlik. Hayatın üzücü yanlarıyla yüz yüze gelir doktorlarımız her zaman, derdine derman arayan birçok hasta, dizilir onların kapılarının önünde. Saatler süren ameliyatlar, aylarca süren tedavilerle geçer zamanları, kimi zaman hastasını şifaya kavuşturmanın mutluluğunu yaşayan doktorlar, kimi zaman da ölümlere, sakatlıklara tanık olurlar.

İşte, böyle anlarda bir çıkış yolu arayan doktorların hobisidir sanatla uğraşmak, sanatın içinde yer almak. tıp alanına sundukları yenilikler ve başarılı çalışmalarıyla gurur duyduğumuz Gazili hekimler arasında sanatla uğraşan birçok hekim yer alıyor, bu hekimlerimizden birisi de Prof. Dr. Toygun Orbay.

Gazi Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi olan Toygun Orbay,
aynı zamanda bir ressam ve oyun yazarı.


250 civarında resmi var, bugüne kadar sekiz resim sergisi açmış, resimlerinde insana ilişkin öğelere yer veriyor, resimde karışık bir teknik kullanıyor

.Resim yapmanın bir yetenek işi olduğuna inanmıyor. Cumartesi geceleri resim yapıyor en büyük sorunu zamansızlık insanların resimleri hakkındaki olumlu veya olumsuz düşünceleri umursamıyor, bir tabloyu iki-üç haftada tamamlayabiliyor.

Tiyatro oyunları da yazıyor , ‘Mat’, '21.15 Treni’ ve ‘Şerefine İnsanoğlu’ adlı üç oyunu bulunuyor, tiyatro oyunu yazarlığına rastlantıyla başladı. Kendisini eğlendirmek için yazdığı oyun ‘Mat’ adlı oyun, İstanbul Devlet Tiyatrolarınca oynandı, daha sonra aynı oyun New York eyaletinde bir tiyatroda oynandı, hatta oynayan oyuncu New York Tiyatrolar Birliği’nin mükemmel oyunculuk ödülünü aldı.ikinci yazdığı oyun ‘21.15 Treni’ ise Ankara Devlet
Tiyatroları’nda bir yıl boyunca oynandı.

üçüncü oyunu ‘Şerefine İnsanoğlu’ da Kıbrıs’ta
bir tiyatro tarafından oynandı.


web  sayfası

çalışmalarından örnekler

2 yorum:

 1. bu resimlere bayıldım doğrusu. paylaştığın için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 2. beynimdeki hipofizin resmini adenomasız tabloya aktarabilen bir hekim arıyordum ..sizi buldum..!!

  görüşmek üzere hoşca kalın.

  ferid müftü
  0532 - 431 70 87 ankara

  YanıtlaSil

Related Posts with thumbnails