05 Ekim 2010

Hotaru No Haka-1988-Isao TakahataGrave of the Fireflies / Ateşböceklerinin Mezarı

Directed by: Isao Takahata
Genre: Animation,Drama,War
Plot Outline: A tragic film covering a young boy and his little
sister's struggle to survive in Japan during World War II.
User Rating: 8.2/10
Runtime: 89 min
Awards: 3 wins
Cast (first 5): Ayano Shiraishi, Akemi Yamaguchi
Shannon Conley, Dan Green, George Leaver

IMDB

2. Dünya Savaşı, Japonya. Savaşın sonu yaklaşmaktadır ve bir tren istasyonunun dışında genç bir adam görürüz.
"İşte burası öldüğüm yer."


II. Dünya Savaşı henüz sona ermiş, Japonya onur kırıcı bir şekilde teslim olmaya zorlanmıştır. Aynı günlerde Seita isimli delikanlı bir tren istasyonunda yere uzanmış son nefesini vermektedir. Seita yaşadıklarını hatırlar. O ve küçük kardeşi Setsuko, savaş başladığında Kobe'de yaşamaktadırlar. Anneleri Amerikan bombardımında öldüğünde, babaları da donanmada denizci olduğu için teyzelerinin yanına gönderilirler.

Buraya uyum sağlayamayan ve teyzeleriyle tartışan iki kardeş evden kaçıp yollara düşer. Bir yandan özgürlüğün tadına varıp pastoral doğal ortamda kendilerini kaybederken, bir yandan da savaşın dayattığı zorluklara birlikte göğüs germek zorunda kalırlar. Hayatta kalmak başlı başına bir mesele haline geldiğinde Seita büyümenin ne olduğunu da anlamak zorunda kalacaktır.

Akiyuki Nosaka'nın yarı biyografik romanından uyarlanan Grave of the Fireflies (Ateşböceklerinin Mezarı), savaş hakkında yapılmış bir çok uzun metraj filmle denk tutulan, hatta kimi eleştirmenlere göre en iyilerini bile geride bırakan bir anime. Üzerinden uzun yıllar geçmesine rağmen Isao Takahata'nın dehası, ancak Hayao Miyazaki'ninkiyle ölçülebiliyor.

Dokunaklı bir Japon animasyon filmi..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts with thumbnails