22 Aralık 2009

Deli Deli Olma-Murat Saraçoğlu
Yönetmen : Murat Saraçoğlu
Senaryo : Sevim Hazel Ünsal
Tür : Dram , Tarihi
Ülke : Türkiye
Süre : 100 dk.
Oyuncular (ilk 10): Çağla Acar, Şerif Ağdaş, Tarık Akan, Deniz Arna, Murat Aydın, Yeşim Ceren Bozoğlu, Muhammed Cangören, Korel Cezayirli, İbrahim Coşkun, Özlem Dilber

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt1368068/

Konusu:

“93 Harbi” sonrasında Çar’ın Rusya’da yaşamasını istemediği Malakan kavminin bir kısmı Kars’a göçe zorlanır. Göç edenler arasında Mişka’nın (Tarık Akan) ailesi de vardır. Filmde Mişka 70’li yaşlardadır. Bir zamanlar köyün değirmenini işleten Mişka, modern makineler çıktıktan sonra, işini yapamamış ve maddi sıkıntıya düşmüştür.

Köyün huysuz ihtiyarı Popuç (Şerif Sezer), Mişka’dan nefret eder ve köyde yaşamasını istemez. Köylüler bir zarar görmedikleri hatta sevdikleri kendi halinde, barışçı, yardımsever Mişka ile Popuç arasında kalmışlardır. Popuç, oğlu Şemistan (Levent Tülek), gelini Figan (Zuhal Topal) ve üç torunuyla yaşar. Torunlarından en küçüğü Alma dik başlı, sevecen bir kızdır ve doğuştan iyi bir müzik kulağına sahiptir. Alma’nın öğretmeni Metin, Alma’daki yeteneği fark etmiştir ve kesinlikle değerlendirilmesi gerektiğini düşünür. Alma ve Mişka arasında sıcacık bir dostluk vardır. Metin öğretmenin uğraşları sonucunda Alma konservatuar sınavlarına girer…

Mişka hastadır. Köyde Mişka’nın yakında öleceği konuşulur. En sonunda iki yaşlı geçmişlerini sorgularlar ve aralarındaki büyük sır ortaya dökülür.Kars şivesiyle konuşulan film beni çocukluğuma götürdü birden-hasta olduğumuzda gittiğimiz Rum doktor Budak bey, dişimiz çekileceği zaman bahçesinde köpek olduğu için korktuğumuz ama içeri girince sevimliliği ile bütün korkularımızı unutturan Rus dişçi Trofim ( yaşlılar hala onun yaptığı dişlerin hala ne sağlam olduğundan dem vururlardı) Küçükken en çok kullandığımız küfürleri filmdeki çocukların ağzından duyunca çok keyiflendim nedense.

Kars yıllar sonra sinemacıların/ romancıların dikkatini çekti sanırım. Nuri Bilge Ceylanın "İklimler"i, Orhan Pamuğun "Kar" adlı romanından sonra Murat Saraçoğlu'da çok bu kervana katılmış..

Yukarıdaki fotoğrafta görülen Ruslardan kalma taş binanın hemen hemen her yerini Ziraat Bankasında çalışan babamın bankadaki mevkii yükseldikçe dolaşıp durduk. Şimdi sanırım Kars Anadolu Lisesi olarak hizmet veriyor.

4 yorum:

 1. Evet kesinlikle izlenmesi gereken bir film bence, niye mi?

  Öylesine samimiki.....

  Sıcacık bir film:)

  Son derece sıradan, hep hayatımızın içinde olan bir sürü konuyu zaman zaman gülümseterek, zaman zaman gözlerimizin nemlenmesine neden olacak şekilde hiç bir abartıya kaçmadan doğal bir yolla ortaya koyduğu için kesinlikle izlenmeli.

  Çocuk oyuncularda, diğer sanatçılarda çok başarılı bence ve o piyanonun sürekli olarak yer değiştirmesi:) ni izlemek herşeye değer:)

  YanıtlaSil
 2. Your blog keeps getting better and better! Your older articles are not as good as newer ones you have a lot more creativity and originality now keep it up!

  YanıtlaSil
 3. Thanks my friend! It will be much better...

  YanıtlaSil
 4. bende bir blog yapıcaktım.sizin bloğunuzu görünce vazgeçtim. bu mükemmellikte olmasına imkan yoktu.

  YanıtlaSil

Related Posts with thumbnails