01 Şubat 2011

ZeitgeistZeitgeist-The Movie, 2007 yılı yapımı, din, para ve banka ile 9/11 olayını anlatan bir belgeseldir. Belgeselin devam olan Zeitgeist-Addendum ise yeni teknoloji temelli sosyal sistemi ve Jacque Fresco'nun fikirlerini ve Venüs Projesini anlatır.

Zeitgeist-The Movie ilk defa 18 Haziran 2007 tarihinde zeitgeistmovie.com üzerinden yayınlandı. Ancak beta versiyonu 6 Haziran' dan beri Google Video aracılığı ile seyredilebiliyordu. Bu süreç içinde Google video' nun en çok izlenen filmi oldu. Video 24 ayrı dile çevrilerek yayınlandı.Zeitgeist Hareketi

Zeitgeist Hareketi, insanların sosyal kaygıları ve genel iyilikleri için bilimsel yöntem kullanılarak, büyük bir sosyal kalkınmayı savunan, dünya çapında bir harekettir. Hareketin ana hedeflerinden birisi modern küresel halkın para-bazlı ekonomiden kaynak-bazlı ekonomiye geçmesidir.

Hareket aynı zamanda, toplumsal değişme isteyen bir topluluk olan Venüs Projesi'nin (bir endüstriyel tasarımcı ve toplum mühendisi olan Jacque Fresco'nun hayat boyu çalışması) desteğini almıştır. Haraketin 16 Mayıs 2009 itibariyle yaklaşık yarım milyon üyesi vardır.

Zeitgeist Hareketi Mart'ın 15'ini Zeitgeist günü olarak belirlemiştir. Bu günde hareket ilgili kişilerle bilgi öğrenmek ve paylaşmak için yerel toplantılar yapmaktadır. 2008'de bu günde dünyanın 70 ülkesinde 1800 etkinlik yapılmıştır.

Jacque FrescoKendi kendini eğitmiş bir endüstri tasarımcısı, sosyal mühendis, mucit, yazar, konferansçı, fütürist ve Venüs Projesi'nin yaratıcısıdır. Biyomedikal buluşlardan entegre sosyal sistemlere kadar geniş alanı kapsayan konularda gerek mucit gerekse tasarımcı ve geliştirici olarak çalıştı.

1942 yılında şu anki adı Revell-Monogram olan Revell Plastics Company'de Lou Glaser ile birlikte çalışmaya başladı. Bazı konularda sonradan fikirleri uyuşmasa da hava ve uzay boşluğu araştırma-geliştirme, mimarlık, verimli otomobil tasarımları, çıplak gözle görülebilen 3 Boyutlu görüntü yansıtma yöntemleri ve üç boyutlu röntgen cihazları gibi tıbbi ekipman tasarımı alanlarında çalıştı.

1916 doğumlu olan Fresco, 1929'daki Büyük Buhran sonrasında insanların çoğu için maksimum fayda sağlayacağına inandığı bir sistem geliştirmeye koyuldu: Venüs Projesi.

Venüs Projesi, 1970 ortalarında Jacque Fresco ve partneri Roxanne Meadows tarafından başlatıldı. Hayatını ve yaptığı işleri anlatan Future By Design (Planlı Gelecek) 2006 yılında yayımlandı. Bu tarihe kadar enerji etkinliği, doğal kaynakların yönetimi, gelişmiş otomasyon üretimi ve güçlendirilebilir bütüncül şehir tasarımları gibi konuların topluma sağlayacağı faydalar üzerine yazılar yazıp konferanslar düzenledi.Venüs Projesi

Venüs Projesi, 1975 yılında Jacque Fresco ve eski portre sanatçısı Roxanne Meadows tarafından Florida'da başlatıldı. Venüs, Florida'da 85.000 m2 alana yayılı bir araştırma merkezidir. Burada, kitaplarında ve filmlerinde bahsettikleri geleceğe yönelik binalar gibi çeşitli tasarımları gerçekleştirerek sergilemektedirler. Ayrıca gerçekleştirilmesi maliyetli olacak diğer tasarımların maketleri sergilenmektedir. Venüs Projesi 1995 yılında anonimleştirilmiştir.

Bu proje teknoloji alanında, kar bazlı ekonomik sistem nedeniyle görülen yavaş gelişmelerin yoksulluğa neden olduğu varsayımı ile geliştirilmiştir. Mevcut ekonomik sistemlerin kıtlık esasına dayandığı, ancak kar maksimizasyonu sağlamak amacıyla bu kıtlığın ekonomik sistem taradından bilinçli olarak yaratıldığını, mevcut ekonomik sistemde ürünün bolluğu veya kıtlığı ile belirlenen değer (fiyat) mekanizması yerine kaynak bazlı başka bir ekonomik sistemin geliştirilmesi gerektiğini savunur. Fresco, teknolojik gelişme ve yatırımların karlılıktan bağımsızlığı sağlanabilirse Dünya'da daha çok insan için daha fazla kaynak yaratılabileceğini savunmaktadır. Bu sayede insan ırkı, binlerce yıllık yozlaşmışlığından ve açgözlülüğünden kurtulabilecek ve diğer insanlara yardımcı olabilecektir. Venüs Projesinin temeli, mevcut "Para Bazlı Ekonomi" yerine "Kaynak Bazlı Ekonomi"dir.Yeni Zelanda Projesi

Yeni Zelanda Projesi, Zeitgeist Hareketi tarafından, Yeni Zelanda'da paraya dayalı olmayan bir toplum kurma hareketidir. Küresel bazdaki Geçiş Planının (Transition Plan) gerçekleşmesi yolunda bir adımdır.

Zeitgeist Hareketi'nin Yeni Zelanda'da yapmaya çalıştığı "kendi kendine üretim yapan tarlalar" gibi kaynak bazlı ekonomiye geçiş için yapılan daha birçok plan Geçiş Planı adlı videoda açıklanmıştır.


Belgeseller-Zeitgeist-I-II-III

Directed by: Peter Joseph
Writers: Peter Joseph
Genre: Documentary,History,War
Country: USA
Language: EnglishZeitgeist-I-Zamanın Ruhu

User Rating: 8.6
Runtime: 118 min
Cast (first 10): Osama Bin Laden, George W. Bush, George Carlin, Tim Galloway, Bill Hicks, Adolf Hitler, David Icke, Lyndon Larouche, Jordan Maxwell, Chogyam TrungpaSon derece tartışmalı bir belgesel olup 3 kısma ayrılmıştır, Birincisi din kurumunun güvenini sorgulamak için bilgi üretmek, Hristiyanlığın bazı diğer dinî figürlerle olan benzerliklerini göstermektedir. 2. bölüm 11 Eylül olayları hakkında bizlere anlatılan problemleri ve yazarların 11 Eylül olaylarından kimlerin sorumlu olduğunu gösteren iddialarını içermektedir. 3.bölüm bankaların tek bir "Dünya bankası" oluşturma teorilerini kapsamaktadır.

Zeitgeist kelime anlamıyla "zamanın, çağın ruhu" anlamında Hegel'in öne sürdüğü, uluslararası bir terim haline gelmiş almanca kelimedir, konjonktür olarak da adlandırılabilir. Mevsimi ya da zamanı geldiğinde bir toplumda işlemeye başlayan soyut dinamikler ya da toplumsal yaşamı yönlendiren iklimi ifade etmektedir. Örneğin Galile dünyanın yuvarlak olduğunu iddia ettiğinde, bulunduğu toplumda yaşayanlar bu düşünceye hazır olmadığından onu mahkum etmişlerdi gibi...

Belgesel'de ayrıca kısaca;

- ABD Merkez Bankası FED'in sahibi dört yahudi ailenin (J.D Rockefeller, J.P. Morgan, Paul Warburg, Baron Rothschild) tanıtılması: ("Bana bir ülkenin para basma kontrolünü verin, o zaman kanun koyanları bile takmam." M.A. Rothschild (Rothschild Bankacılık Krallığının Kurucusu))
- Dünyayı ele geçirmek için suni sorunlarla savaştırılan ülkelerin kasalarının boşaltılması ya da verilen yüksek faizli yüzlerce milyar borçlarla ülke zenginliklerinin yavaş yavaş ele geçirilmesi.
- Ölen milyonlarca insanın hiç bir öneminin olmadığını,
- Çıkartılan krizlerle bankaların, dev şirketlerin bedavaya nasıl ele geçirildiğini,
- Terörizmin, şiddetin sistematik kullanımı ile korku yaratarak tüm halkların sindirilmeye çalışılması anlatılmaktadır.
Zeitgeist-II-Addendum-2008-Peter JosephZeitgeist-II-Eklemeler

User Rating: 8.6
Runtime: 123 Dk.
Cast (first 10): Jacque Fresco, Jiddu Krishnamurti, Roxanne Meadows, John Perkins, George Carlin, Ron PaulBelgesel 4 bölüme ayrılmıştır.

1. Bölüm, şu anda geçerliliğini koruyan parasal sistem ve çöküşünü, bu konudaki iddiaları anlatmaktadır.
2. Bölüm, John Perkins isimli eski ajan kendini ekonomik tetikçi olarak tanımlayan kişiyle röportaj yaptığı konuşmalardan oluşuyor.
3. Bölüm, Jacque Fresco tarafından üretilmiş Venüs Projesi hakkında bilgiler veriyor.
4. Bölüm, doğa kanunları ile iç içe yaşamanın insanlar için ne anlama geldiği araştırılıyor.

Belgeseli izlemeye yardımcı olacak bazı dipnotları:

-Şirketokrasinin tam olarak ne olduğunu, dünyanın gerçekten kimler tarafından yöneltildiğini, politikanın ve ideolojilerin hangi amaçlarla kullanıldığını az da olsa kavrayabilmek için, Counsil on Foreign Relations (Dış İlişkiler Konseyi) ve alt kuruluşları olan The Trilateral Commission (Üçlü Komisyon) ile Bilderberg Grubu'nun amaçlarını, üyelerini ve çalışma tarzlarını kesinlikle araştırmak gerekir. Kısaca özetlemek gerekirse, ABD'nin önde gelen şirket yöneticilerinin, medya patronlarının, üst düzey bürokratlarının, hükümet başlarının ve CIA yöneticilerinin üye olduğu, ABD Meclisi, Anayasası, Yüksek Mahkemesi ve hatta Birleşmiş Milletler gibi kurumları hiçe sayarak, ABD'nin ve dolayısıyla tüm dünyanın yönetimine dair kararlar alan organizasyonlardır. Amaçları ABD'nin veya bir başka ülkenin refah seviyesini yükseltmek değil, kendi çıkarları doğrultusunda "tüm dünyayı ve insanları" kontrol altına almaktır.

-Bechtel, Dünyanın en büyük inşaat firması olarak geçen, ABD kökenli bir şirkettir. Aynı Halliburton gibi Irak'ın yıkım sonrası yapılandırma çalışmalarında büyük rol oynamış ve bu çalışmalardan 2006'da "açıklanan" rakamlara göre 2.3 milyar dolar kar etmiştir. İnşaat dışında, iletişim, madencilik, petrokimya ve enerji alanında ünitelere sahiptir. Türkiye'de Gebze ve İzmir'deki doğalgaz santrallerini Türkiye'nin en büyük inşaat şirketi Enka ile beraber Bechtel inşa etmiştir.

-United Fruit Company, 70'lerin sonuna kadar dünya muz piyasasına hakim olmuş, Güney Amerika ülkelerindeki muz tarlalarının neredeyse tamamını elinde bulundurmuş, Güney Amerika'da yaşanan darbelerde kullanılan CIA ajanlarının bir dönem sığınağı haline gelmiş, hatta 50'lerde CIA başkanının kardeşinin şirket yöneticisi ve avukatı olarak görev yaptığı, "Muz Cumhuriyeti" tabirinin literatüre geçmesine sebep olmuş bir ABD şirketidir. Ayrıca iflas ettikten sonra "Chiquita Brands International" ismini alıp kabuk değiştirerek "Çikita Muz" tabirini hafızalara kazıyan yine bu şirkettir.

-Mücahitler, Hollywood tarafından "Rambo III" filmi ile hafızalara kazınan, 79-89 yılları arasında Sovyetler-Afganistan arasında yaşanan savaştan galip çıkan, günümüzde yerini Taliban'a bırakan örgüte verilen addır. Eski ABD başkanları Jimmy Carter ve Ronald Reagan dönemlerinde doğrudan CIA tarafından finanse edilmiş, silahlandırılmış ve hatta eğitilmişler, Soğuk Savaş'ın son döneminde Sovyetler'e karşı maşa olarak kullanılmışlardır.Zeitgeist-III-Moving Forward-2011-Peter JosephZeitgeist-III-Yol Almak

User Rating: 9.1
Runtime: 161 Dk.
Cast (first 10): Ashton Cline, Jacque Fresco, Peter Joseph, Roxanne Meadows, Michael RuppertInsanların büyük şirketler, kurumlar ve hükümetler tarafından nasıl kontrol altına alındığını, manipule edildiğini görüyoruz.

Konu olarak insan davranışları, teknoloji ve akılcılık, para-bazlı ekonomiden doğan sosyal problemler, kaynak bazlı ekonomi uygulamalarıyla Dünya'daki doğal kaynakların ve enerji kaynaklarının-modern teknoloji ile ve akıllıca kullanıldığında-tüm insanlar için yeterince bol olduğunu, bu kaynakların sadece seçilmiş azınlığın değil tüm insanlığın ortak mirası olduğunu ve doğal kaynakların para ekonomisi yoluyla azınlığın çıkarına sunulmasının insanın türünün varlığı için hem tehlikeli hem de yersiz olduğunu çok kısa,vurucu ve anlaşılır örneklerle bize gösteriyor 3 saat boyunca..

En önemlisi de sorunları ortada bırakmayıp çözüm önerilerini de bize sunması ve bunu ayakları yere basar bir şekilde yapması.


web sayfası
/ e-posta gurubu

türkiye ayağı / facebook grup

2 yorum:

 1. Biliyorsun, müzikte dahil olmak üzere indirilmesinden pek yana olan biri değilim.

  Paşa, paşa gidip almalıyız falan gibi düşüncelerim vardır bunlara girecek değilim.

  Ancak bu belgesel ne edip nasıl yapılacaksa herkes tarafından kesinlikle izlenmeli. İlk defa pek kızgın olmadığım bir durum söz konusu:))))

  Çok bencilim biliyorum ve kötüyüm:)))

  Herşey bir yana, belgesel işte budur. Aklımıza takılan milyonlarca sorunun yanıtını bulabiliriz bu belgeselde.

  Belgeseli izleyip bitirdikten sonra aynı kişi olamazsın aynı zamanda da.

  Düşünen ve irdeleyen biriyseniz bir çok konunun önünüzde aydınlandığını hissedeceksiniz.

  Sorun gibi gözüken bir çok şeyin, aslında son derece basit çözümleri de var. Var var olmasına da yapılacaklarda var.

  İşte tüm mesele o yapılabilecekleri yapabilecek yürek kaçımızda var?

  YanıtlaSil
 2. ilk belgeseli izlediğimden iki yıl geçti..herşey daha farklı..biraz da olsa...

  YanıtlaSil

Related Posts with thumbnails