13 Mayıs 2013

The Secret of Santa Vittoria-1969-Stanley KramerYönetmen: Stanley Kramer
Senaryo: Robert Crichton, Ben Maddow, William Rose
Tür: Komedi, Dram, Savaş
Müzik: Ernest Gold
Görüntü Yönetmeni: Giuseppe Rotunno
Ülke: USA
Süre: 139 dakika
Oyuncular (ilk 10): Anthony Quinn, Anna Magnani, Virna Lisi, Hardy Krüger, Sergio Franchi, Renato Rascel, Giancarlo Giannini, Patrizia Valturri, Eduardo Ciannelli, Leopoldo Trieste

IMDB


  

Konu:

2.Dünya Savaşı sırasında İtalyanın bir dağ kasabası olan Santa Vittoria'da Kasabanın ayyaşı İtalo Bombolini bazı tesadüfler sonucu Faşistlerden kurtulan kasaba halkının da teşvikiyle bir anda kendisini Belediye Başkanı olarak bulur. Tek gelir kaynağı şarapları olan kasaba, bir müddet sonra şaraplarını almaya gelecek olan Almanların işgaline uğrayacaktır. Şarapları Almanlara kaptırmamak gibi büyük bir sorumluluk ise Ayyaş Bombolini'nin omuzlarına binecektir. 

 

Kasabanın Sırrı 1969 ABD yapımı savaş komedi filmidir. Özgün adı The Secret of Santa Vittoria dır.

Amerikalı romancı Robert Crichton'ın 1966 yılında yazdığı aynı adlı ilk romanından senaryosunu Ben Maddow ve William Rose'un birlikte uyarlayıp yazdıkları filmi Stanley Kramer yönetmiş, başlıca rollerinde ise Anthony Quinn, Anna Magnani, Virna Lisi, Hardy Krüger ve Giancarlo Giannini oynamışlardır. Stanley Kramer'ın aynı zamanda yapımcılığını da üstlendiği film United Artists tarafından dağıtılmıştır. Filmin Oscar'a aday gösterilen özgün müziğinin bestecisi Ernest Gold'dur. Filmin görüntüleri ise Federico Fellini'nin gedikli görüntü yönetmeni Giuseppe Rotunno'ya aittir.

Filmde 2. Dünya Savaşı'nın sonlarına doğru İtalya'da şaraplarıyla ünlü Santa Vittoria kasabasının ahalisinin, ürettikleri 1 milyon şişe kaliteli şarabı, geri çekilmekte olan Alman askerlerinden saklamalarının öyküsü mizahi bir dille anlatılmaktadır. Bu bir direnişin öyküsüdür.

 

Çekimleri tamamen İtalya'da, Lazio bölgesinde Roma'ya bağlı Anticoli Corrado beldesinde gerçekleştirilen filmin oyuncu kadrosunun büyük bir kısmı İtalyan oyunculardan seçilmiştir.

"The Secret of Santa Vittoria" çevrildikten iki yıl sonra "Kasabanın Sırrı" adıyla Türkiye'de de gösterime girdi. Bu iki yıl, Avrupa ve ABD kökenli filmlerin bazen çevrildikten çok uzun yıllar sonra Türkiye'de gösterim şansı bulabildiği o dönemler için oldukça kısa bir süre sayılmaktadır.

Film "En iyi kurgu" ve "en iyi özgün müzik" dallarında Oscar'a aday gösterildi, ayrıca 6 dalda birden aday gösterildiği Altın Küre ödüllerinden de "En İyi Müzikal Film" ödülünü kazandı. Filmde kullanılan müzik parçalarından biri de ünlü mambo Sway'dir (Quién Será).


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts with thumbnails