25 Mayıs 2007

Mehmet Çağçağ

.


Mehmet Çağçağ (1959-Giresun)
Türk karikatürist.

1959 yılında Şebinkarahisar'da doğdu. İlköğrenimini Şebinkarahisar İstiklal İlköğretim Okulu nda tamamladı. Resim çizmedeki yeteneğinden dolayı ortaokuldaki resim öğretmeni Hakan Taşkıran'ın yönlendirmesi ile Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde resim eğitimi aldı. Üniversite yıllarında karikatür çizmeye başlayan Çağçağ'ın o yıllarda tirajları oldukça yüksek olan Gırgır ve Fırt dergilerinde karükatürleri yayınlandı. Beş yıl Oğuz Aral ve kardeşi Tekin Aral ile beraber çalıştı. 

Gecekondu, göç, apartman hayatı, kültürel çatışmalar, kentleşme gibi konularda çizimler yaptı. Daha sonra bir grup çizer arkadaşlarıyla Gırgır'dan ayrılarak Limon dergisinin kuruluşunda yer aldı. Çağçağ Limon - Leman ekolünün yaratıcılarındandır. Bugün Türkiye'nin tirajı en yüksek mizah dergilerinden olan Leman ve L-Manyak'ta çizmeye devam etmektedir. Ayrıca Harala Gürele başlığı altında güncel yaşamla ilgili Leman dergisinde farklı çizimlerini insanlara yansıtmaktadır. Çağçağ evli ve bir çocuk babasıdır. 1 Mart 2009 tarihinde yayın hayatına başlayan Gazete Habertürk'te günlük karikatür çizmektedir.

Çizdiği karakterler

Bizim Mahalle
Aptal Cengaver
Apartman Canavarı Suphi
Daral-Timsah
Kozzi
Harala GüreleTürkiye'nin geri kalmışlığı, neden okumadığı üzerine yazılmış binlerce söz ve kitabı tek bir kare ile özetlemiş Çağçağ...


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts with thumbnails